Manualne skrzynie biegów bardzo często ulegają awarii. Choć opinia społeczna wydaje się twierdzić, że są one znacznie bardziej odporne na wszelkiego typu urazy od swoich automatycznych odpowiedników, to niestety – równie często spędzają one sen z powiek swoim właścicielom. Na łamach niniejszego artykułu postaramy się przedstawić, jak najłatwiej rozpoznać awarię manualnej skrzyni biegów.

Głośna skrzynia biegów oraz inne symptomy uszkodzeń samochodu.

Głośno działająca manualna skrzynia biegów, trudności ze zmianą biegów czy też ich wyskakiwanie to tylko kilka spośród wielu objawów awarii naszego pojazdu. Problemy związane z manualną skrzynią biegów zazwyczaj są konsekwencją wan wynikających z ich konstrukcji lub agresywnego stylu jazdy kierowcy. Niekiedy jest to także wynikiem przeciążonych segmentów układu. Jak zatem rozpoznać, że konieczna jest wizyta u mechanika?

Jakie są najczęstsze objawy świadczące o awarii manualnej skrzyni biegów?

Manualny typ skrzyni biegów, który ma do czynienia z awarią można rozpoznać po tym, że zwykle zaczyna on wydawać niesłyszane dotąd, a tym samym nieco niepokojące dźwięki. Jako najbardziej charakterystyczne z nich można wymienić między innymi:

  • wrażenie zgrzytania podczas zmiany biegów, które z zasady jest konsekwencją zapieczenia linek albo wyeksploatowania synchronizatorów. Synchronizatory są bowiem odpowiedzialne za płynność włączania się kół zębatych. Każdy z poszczególnych biegów wyposażony jest we własny synchronizator, z tego też powodu zgrzyty można usłyszeć jedynie podczas wrzucania konkretnych biegów, czyli niekonieczne za każdym razem.
  • Trudności ze zmienianiem biegów, których powodem najczęściej jest zbyt niski poziom zawartości oleju w przekładni. Nawet niewielki ubytek oleju może powodować kłopot z płynnym zmienianiem biegów. Olej pełni funkcję smarowania wszystkich segmentów skrzyni, ale istnieje pewien czas, po upływie którego traci on swoje właściwości. I to właśnie w takim momencie koniecznością jest wymiana oleju.
  • Głośno działająca manualna skrzynia biegów, której przyczyną najczęściej okazuje się być wyeksploatowanie łożyska lub kół zębatych. To bardzo poważna sprawa, której pod żadnym pozorem nie powinno się bagatelizować. Awaria łożyska może powiem być powodem nawet rozerwania się obudowy skrzyni biegów.
  • Wyskakiwanie biegów, które są często konsekwencją uszkodzenia się poduszki skrzyni biegów znajdującej się pod silnikiem albo pod skrzynią biegów. Taki objaw może świadczyć także o zużyciu się koła zębatego, który odpowiedzialny jest za dany bieg.

Głośna skrzynia biegów, a także inne objawy, o których mowa była powyżej to punkt wyjściowy do udania się do specjalisty. Firma MSM specjalizuje się w naprawach, a także regeneracji skrzyń biegów. Można także zakupić za jej pośrednictwem nową skrzynię. MSM charakteryzuje się profesjonalnym podejściem do każdego klienta i oferuje usługi wykonywane przez specjalistów w danej dziedzinie. To firma, która bez problemu rozwiąże nawet najbardziej skomplikowane kłopoty z manualną skrzynią biegów.