Niepokojące dźwięki dochodzące z okolic skrzyni biegów potrafią doprowadzić właściciela samochodu do szału- po pierwsze są uciążliwe do zniesienia, a po drugie często zwiastują duże koszty naprawy. 

Usterka skrzyni- problematyczna diagnoza usterki?

Hałas w skrzyni biegów na luzie nie zawsze musi oznaczać problemy ze skrzynią, ale np. wyeksploatowane łożysko wyciskowe sprzęgła. Niestety bardzo często hałas spowodowany jest właśnie problemem ze skrzynią biegów. Naturalnie sami nie jesteśmy w stanie określić, co jest powodem dobiegających odgłosów ze względu na stopień skomplikowania problemu i brak specjalistycznej wiedzy.

Hałas w skrzyni biegów na biegu jałowym, niekiedy ustaje po wciśnięciu sprzęgła. Nie oznacza to konkretnie czy problemem leży w samej skrzyni, czy również związany jest ze sprzęgłem. Możliwe jest, że usterka wystąpiła w łożysku skrzyni biegów lub wynika z całkowitego dużego zużycia skrzyni.

W przypadku skrzyń manualnych bo o takich mowa naprawa z reguły jest tańsza, niż w przypadku wystąpienia awarii w skrzyniach automatycznych.

Nie warto bagatelizować tego, że gdy skrzynia biegów hałasuje!

Kiedy po wciśnięciu sprzęgła hałas w skrzyni biegów na luzie ustaje może to wynikać też ze zwyczajnego rozłączenia się wtedy skrzyni od silnika. Wiele osób po prostu bagatelizuje problem hałasu w skrzyni na biegu jałowym, co często prowadzi do poważnych awarii i generuje później duże dodatkowe koszty. Kiedy dzieje się więc coś niepokojącego nie można lekceważyć problemu, jeśli nie chcemy się narażać na dodatkowe wydatki. Im wcześniejsza trafna diagnoza, tym szybciej i taniej można przywrócić samochód do pełnej sprawności. Nie warto ryzykować przymusowego zatrzymania auta w trasie.