W teorii hamowanie samochodem to bardzo prosta czynność, ograniczająca się do naciskania na pedał hamulca tak mocno, jak mocno chcemy zmniejszać prędkość pojazdu. Jednak efektywne i przede wszystkim bezpieczne hamowanie wymaga poznania dodatkowych tajników techniki jazdy.
Przede wszystkim jeżdżąc autem powinniśmy przewidywać sytuację na drodze, patrząc nie tylko na to, co dzieje się tuż przed naszą maską. Jeżeli nasze prowadzenie pojazdu często wygląda tak, że rozpędzamy się dynamicznie spod świateł, tylko po to by za chwilę gwałtownie się zatrzymać, to wiedzmy że coś jest nie tak. Sztuka hamowania polega na tym, by nie używać hamulców więcej, niż jest to niezbędnie potrzebne. Jeżeli ruszając ze skrzyżowania widzimy, że kilkaset metrów przed nami pali się czerwone światło, nie rozwijajmy pełnej prędkości. Dzięki temu nie będziemy zbyt szybko zużywać klocków i szczęk hamulcowych, a także regularnie ich przegrzewać, czego skutkiem jest pękanie i nieodwracalne niszczenie okładzin.
Warto, by w tradycyjnym hamowaniu z użyciem hamulca zasadniczego (nożnego), pomagać także pojazdowi zwolnić poprzez stosowanie hamowania silnikiem. Dzięki temu oszczędzimy nieco okładziny klocków i szczęk, a jednocześnie zmniejszymy zużycie paliwa. Gdy puścimy pedał gazu, a auto jest na biegu, sterownik silnika zamknie wtryskiwacze, odcinając całkowicie dopływ paliwa do silnika. Ten nie zgaśnie, bo będzie teraz napędzany kołami zwalniającego pojazdu. Oszczędza to dodatkowo skrzynię biegów. Dodatkowo w trakcie hamowania samochodem w ten sposób nie będziemy musieli tak mocno naciskać pedału hamulca, ponieważ sposób w jaki działa serwo hamulcowe wykorzystuje podciśnienie w układzie dolotowym, a to jest największe nie na wolnych obrotach (gdy jedziemy na luzie), ale właśnie w czasie hamowania silnikiem. Pamiętajmy też, by nigdy nie zjeżdżać z długich wzniesień na luzie, wykorzystując tylko hamulec nożny. Grozi to zagotowaniem płynu hamulcowego i całkowitą utratą możliwości zatrzymania pojazdu. W ten sposób doszło już do wielu groźnych wypadków.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi rozwialiśmy pewne wątpliwości dotyczące hamowania samochodem. Z powyższych rad skorzystają przede wszystkim młodzi kierowcy, którzy niedawno zdali prawo jazdy, ale również starsi wyjadacze mają szansę na przemyślenie i zweryfikowanie swoich nawyków i technik prowadzenia auta, które nabyli przez lata za kółkiem.