Oszczędzanie skrzyni biegów

Manualna skrzynia biegów pozwala na czerpanie sporej radości z jazdy, warto jednak pamiętać o kilku elementarnych zasadach, które pozwolą nam cieszyć się sprawną skrzynią biegów przez długie lata. Nieprzemyślane nawyki w codziennym użytkowaniu manualnej skrzyni biegów powodują szybkie zużycie sprzęgła i samej przekładni. Tego typu awarie są dosyć częste a do tego bardzo kosztowne.

Postój z wciśniętym sprzęgłem

Jazda podczas której oszczędzamy skrzynię biegów powinna wykluczać stanie na światłach lub w korku z wciśniętym sprzęgłem. Dopiero w momencie, w którym możemy ruszyć powinniśmy wcisnąć pedał sprzęgła oraz wrzucić pierwszy bieg. Długie postoje z wciśniętym sprzęgłem przyczyniają się do szybkiego zużywania łożyska wyciskowego sprzęgła, poddawanego niepotrzebnym obciążeniom.

Jazda na półsprzęgle

Kolejnym powszechnym złym nawykiem kierowców samochodów z manualną skrzynią biegów jest jazda na półsprzęgle. Kierowcy często jeżdżą w ten sposób podczas wolnego toczenia samochodu w korku a także podczas postoju na wzniesieniu. Taka technika jest zupełnie niepotrzebnym obciążeniem sprzęgła i powoduje, iż docisk obraca się z inną prędkością niż tarcza sprzęgła co powoduje   jej nadmierne zużywanie. Prawidłowym zachowaniem w takiej sytuacji, dzięki któremu będziemy oszczędzać skrzynię biegów jest wrzucenie jej na luz i podtrzymanie pojazdu hamulcem ręcznym lub nożnym.

Trzymanie nogi na sprzęgle

Często u kierowców występuje bezmyślny nawyk przytrzymywania lewej nogi nad pedałem sprzęgła. Taka pozycja może powodować delikatny nacisk, podczas którego sprzęgło nie będzie do końca połączone w efekcie czego nastąpi tarcie oraz szybsze zużywanie podzespołu. Jeżeli zależy nam na oszczędzaniu skrzyni biegów i uniknięciu kosztownych napraw odłóżmy lewą stopę na specjalnie przeznaczone do tego miejsce po lewej stronie pedału sprzęgła.

Jak uniknąć kosztownych napraw sprzęgła i skrzyni biegów? Kilka prostych wskazówek dzięki którym wyeliminujesz błędne nawyki w codziennym użytkowaniu skrzyni biegów, co pozwoli Ci na jej oszczędzanie.