Amerykanie już wiele lat temu zauważyli, że obsługa trzech pedałów samochodu przy użyciu tylko dwóch stóp jest mało komfortowe. Dlatego też rozpowszechnili oni zautomatyzowane skrzynie biegów, które miały wprowadzić do jazdy znacznie większą ilość wygody. W Europie skrzynie zautomatyzowane zaczęły zdobywać popularność stosunkowo niedawno.

Czym są i w jaki sposób działają samochody wyposażone w dwa pedały zamiast trzech? Na to, a także na wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Skrzynie zautomatyzowane, co warto wiedzieć na ich temat?

Pedał sprzęgła można wykluczyć tylko wtedy, jeśli silnik samochodu współpracuje z przekładnią zautomatyzowaną, bezstopniową lub automatyczną. Klasyczna przekładnia mechaniczna, która cieszy się w Europie największą popularnością, musi być wyposażona w pedał sprzęgła.

Skrzynie zautomatyzowane, z punktu widzenia kierowców nie różnią się zbyt znacznie od automatycznych skrzyni biegów. Oba mechanizmy bowiem biegi zmieniają same, a prowadzący pojazd nie musi sobie zawracać tym głowy.

Skrzynie zautomatyzowane to idealna propozycja dla małych i średnich pojazdów, a także dla pojazdów dostawczych o wadze lekkiej. Czasami mamy do czynienia z montowaniem jej w pojazdach użytkowych, które charakteryzują się cięższą wagą.

Jak obsługiwać skrzynie zautomatyzowane?

Skrzynie zautomatyzowane obsługuje się w bardzo podobny sposób jak automatyczne skrzynie biegów. Mamy do dyspozycji dźwignię, z pomocą której możemy dokonywać zmian biegów pomiędzy pozycjami „neutral”, „reverse” i „automatic” i w ten sposób mamy możliwość kontrolowania pojazdy. Warto także zwrócić uwagę, że rozruchu silnika można dokonać jedynie w chwili, gdy dżwignia służąca do zmiany biegów pozostaje w pozycji “neutral”, a w tym samym czasie wciskamy pedał hamulca.

Ponadto kierowca może wybrać także pozycję “manual”, wtedy gdy chce samodzielnie decydować o zmianie biegów w sposób sekwencyjny.

Skrzynie zautomatyzowane to tak naprawdę manualne przekładnie, które we współpracy ze sprzęgłem, są sterowane za pomocą komputera. To właśnie on odpowiedzialny jest za kierowanie pracą siłowników. Po włączeniu zapłonu samochód zostaje na biegu z zamkniętym sprzęgłem. To w znaczny sposób eliminuje ryzyko, że auto mogłoby się na przykład stoczyć, gdy znajdzie się na terenie pochyłym.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz dokonać zakupu zautomatyzowanej skrzyni biegów do swojego samochodu to powinieneś wiedzieć, że firma MSM stanowi przodującą markę. MSM doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiadanie na potrzeby dzisiejszych konsumentów i to właśnie dlatego, oprócz oczywistej kwestii związanej ze sprzedażą, proponują oni także swoim klientom liczne usługi związane między innymi z naprawami lub regeneracją zautomatyzowanych skrzyń. Prawda jest taka, że każdy, nawet najlepszej jakości sprzęt, w końcu się zużywa. Firma MSM nadaje mi drugie życie. To doskonałe rozwiązanie za równo jeśli chodzi o kondycję Twojego samochodu, jak i kwestie dotyczącą finansów.