Wymiana skrzyni biegów – przyczyny

W zależności od modelu samochodu, a także tego, czy skrzynia jest automatyczna, czy manualna przyczyn wymiany skrzyni biegów może być kilka. Wśród najpopularniejszych przyczyn awarii wymienia się:

  • Nadmierna eksploatacja samochodu, która powoduje często, że wymiana skrzyni biegów staje się konieczna.
  • Bardzo często wymianę skrzyni biegów stosuje się w przypadku nieodpowiedniego wbijania biegów.
  • Charakterystyczny zgrzyt skrzyni może prowadzić przy dłuższej eksploatacji do jej awarii.
  • Niewymienianie oleju na czas jest jedną z najpopularniejszych przyczyn. Kierowcy bagatelizują bowiem ten proces, czekając do ostatniego momentu. Wówczas skrzynia nadaje się jedynie do wymiany.
  • Ogólne uszkodzenia mechaniczne, powstające w wyniku najechania na twarde i duże przedmioty.

Jak wygląda proces wymiany skrzyni biegów?

kiedy wymienic skrzynie biegow

Wymianą skrzyni biegów zajmują się profesjonalne serwisy. Samo zgłoszenie awarii oraz jej rozpoznanie trwa szybko, a naprawa przyczyny lub wymiana skrzyni biegów pod okiem profesjonalnego mechanika przebiega bardzo sprawnie. W najlepszych warsztatach samochód może być przygotowany i sprawny do jazdy nawet tego samego dnia.

Czy naprawdę trzeba wymieniać skrzynię?

jak wymienic skrzynie biegow

Niewątpliwie wymiana skrzyni biegów w przypadku, gdy nie możliwe jest jej regeneracja jest procesem koniecznym i wartym wykonania. Rzetelny mechanik dokładnie stwierdzi przyczynę awarii i stan skrzyni biegów, a następnie, gdy to konieczne – wymieni naszą uszkodzoną skrzynię biegów, przez co w przyszłości można będzie uniknąć powtarzania tych samych błędów, a w konsekwencji także powodowania podobnych usterek samochodu.