Diagnostyka turbosprężarki jest niesamowicie ważna podczas eksploatacji samochodu. Jest to urządzenie bardzo precyzyjne, wytrzymałe i bezawaryjne, o ile zapewni mu odpowiednie warunki pracy. Jak to zrobić? O tym poniżej.

Zadbaj o prawidłowy poziom oleju

Okresowe zmiany oleju i konserwacja układu olejowa zapewnią odpowiednie łożyskowanie turbosprężarki. Niewystarczająca ilość oleju w układzie smarowania może nie tylko wpłynąć na nieprawidłowe działanie tej część samochodu, ale także doprowadzić do znacznie poważniejszej usterki. Prawidłowy poziom oleju zapobiega otarciom oraz przegrzaniem turbiny i wałka. Zjawiskiem, które powinno nas zaniepokoić są charakterystyczne przebarwienia wałków w miejscach ich łożyskowania.  To świadczy o zaniżonych parametrach smarowania, które powinny skłonić nas do uzupełnienia poziomu oleju.

Niebezpieczne ciała obce

Uszkodzenie łopatek koła kompresji oraz koła turbiny może mieć banalną przyczynę. Szkodliwe ciała obce, które znajdują się w zasysanym powietrzu, a także w spalinach (tj. kurz, piasek, cząstki metalu) mogą doprowadzić nawet do zniszczenia całego urządzenia. Pamiętajmy, że jeśli tylko coś nas zaniepokoi w pracy turbosprężarki (np. nienaturalne drgania, hałasy), nie powinniśmy podejmować się naprawy na własną rękę. Prawidłowa diagnostyka turbosprężarki jest możliwa tylko przez wyspecjalizowaną firmę, taką jak MSM. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i pieniądze.

Rodzaj silnika ma znaczenie

Turbosprężarka jest integralną częścią silnika, dlatego też musi być dopasowana do jego pojemności, mocy, stopnia obciążenia pojazdu oraz eksploatacji. Nie należy zmieniać parametrów regulatora ciśnienia doładowania. Zbyt duże ciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia pozostałych podzespołów. Stopień doładowania turbosprężarki został dobrany tak, aby zapewnić optymalne działanie silnika. Wszelkie próby ingerencji mogą spowodować poważną awarię.

Diagnostyka turbosprężarki – kilka prostych zasad.

Zmiana naszych przyzwyczajeń w codziennej eksploatacji pojazdu może okazać się zbawienna dla turbosprężarki. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Nie wyłączajmy silnika pracującego na wysokich obrotach
  • Po uruchomieniu silnika odczekajmy ok. 30 sekund zanim zwiększymy jego obroty
  • Zwróćmy uwagę na sposób eksploatacji skrzyni biegów – po intensywnej pracy silnika, pozostańmy przy biegu jałowy na 2-3 min, dzięki temu nasza turbosprężarka zdąży się schłodzić.
  • Wybierzmy się raz na jakiś czas w dłuższą podróż – jazda po mieście nie ma pozytywnego wpływu na działanie tego podzespołu.

Stosowanie się do powyższych zaleceń i obserwacja na bieżąco sposobu pracy urządzenia, pozwoli nam cieszyć się niezawodnością turbosprężarki przez długie lata.