Turbosprężarki są połączeniem turbiny znajdującej się w samochodzie oraz sprężarki. Ta kombinacja bardzo często ulega w autach awariom. Odpowiadają one głównie za to, aby zwiększyć pojemność silnika w posiadanym aucie i z takich zadań wywiązują się znakomicie. Podstawową funkcją turbosprężarki jest na pewno polepszenie osiągów własnego samochodu, tak aby można było poruszać się nim szybciej i pewniej po drogach. Zależy na tym wielu kierowcom. Turbodoładowanie własnego silnika musi być jednak bardzo precyzyjnie wykonana, aby cała ta kombinacja działała w aucie bez zarzutów.

Funkcje turbosprężarki – dodatkowa dawka powietrza w silniku

Jedną z ważniejszych funkcji turbosprężarki jest także to, że może ona odpowiadać za dodatkową dawkę powietrza w silniku. Obecnie taki element spotykany jest jednak w każdym nowoczesnym aucie, dlatego też posiadanie turbosprężarki we własnym silniku nikogo już nie zadziwia. Trzeba jednak odpowiednio o nią dbać, a więc przede wszystkim smarować olejem, czy też środkami smarnymi najwyższej jakości. Wtedy będzie ona bezawaryjna i będzie można z niej korzystać przez bardzo długi czas.

Jak zadbać o turbosprężarkę?

Turbosprężarka podobnie jak skrzynia biegów jest bardzo istotnym elementem samochodu. Eksperci szacują, że powinna ona wytrzymać cały żywot silnika znajdującego się w samochodzie, jednak nierzadko pojawiają się wady fabryczne, z którymi kierowcom trudno jest sobie radzić. Oczywiście podstawą sukcesu jest tutaj to, aby:

  • pozostałe podzespoły działały sprawnie i nie zawierały w sobie żadnych usterek
  • turbosprężarka była prawidłowo i regularnie serwisowana

Jeśli właściciel auta będzie poważnie podchodził do takich obowiązków, to na pewno nie będzie musiał wymieniać turbosprężarki co kilka miesięcy. Będzie mu ona służyła nawet przez kilka lat. 

Turbosprężarka a najczęstsze objawy awarii

Jak już zostało wspomniane turbosprężarki potrafią ulegać poważniejszym awariom, dlatego też trzeba się na to przygotować, że do takiej sytuacji w pewnym momencie może dojść. Wtedy też ten element bardzo głośno chodzi, auto nie porusza się już tak dobrze jak do tej pory, pojawia się też kopcenie w miejscu, gdzie znajduje się rura wydechowa. Takich objawów absolutnie nie powinno się lekceważyć, należy udać się wtedy jak najszybciej do warsztatu samochodowego, gdzie fachowcy zajmą się wymianą takiego podzespołu, na pewno nie zajmie im to zbyt dużo czasu.