Turbiny w samochodach są projektowane w taki sposób, dzięki któremu możliwe jest ich sprawne działanie w trakcie całej długości życia silnika. Czasami jednak dzieje się inaczej z winy nieodpowiedniego ich używania przez kierowców. Zapraszamy Państwa do lektury artykułu, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak w prawidłowy sposób jeździć z turbiną.
Jak jeździć z turbiną – najważniejsze informacje
Turbina, a w zasadzie turbosprężarka, jest precyzyjnym urządzeniem. Wirnik turbosprężarki napędzany jest dzięki spalinom, które wydobywają się z silnika samochodu. Obroty silnika mogą wynosić nawet 250 tysięcy na minutę. Jest to ogromna wartość. W celu uzmysłowienia sobie ogromu tej wartości należy nadmienić, że przeciętne silniki diesla nie są w stanie osiągnąć wartości ośmiu tysięcy obrotów na minutę!
Przy tego rodzaju wartościach oraz w trakcie tworzenia się ciśnienia tworzą się znaczne ilości ciepła. Odpowiednie jego odprowadzanie oraz właściwe smarowanie to najważniejsze warunki, dzięki którym turbina będzie działała długo i sprawnie. Każdy kierowca, którego samochód wyposażony jest w samochód w turbosprężarkę, powinien znać wszystkie zasady dotyczące tego, jak jeździć z turbiną. Przede wszystkim po uruchomieniu silnika należy dać pompie czas wynoszący około 30 sekund, który pozwoli na rozprowadzenie całego oleju po układzie. Zwiększenie obrotów silnika zbyt szybko (zanim olej dotrze do sprężarki) spowoduje powstanie szkód.
Twarde zasady, których należy się bezwzględnie trzymać, tyczą się również uruchamiania jednostki napędowej. Jeśli zaraz przed zatrzymaniem się samochodu nasz silnik był na wysokich obrotach, turbina wymaga schłodzenia. Czynność ta polega na pozostawieniu skrzyni biegów parującego samochodu na biegu jałowym (tzw. luz) na okres około 2-3 minut. W niektórych przypadkach schłodzeniu turbiny może również służyć jazda poniżej 1,5 tysiąca obrotów na minutę. Nie wolno jednak parkować oraz wyłączać silnika po przeprowadzonej szybkiej jeździe. Bardzo dużo nowoczesnych samochodów posiada wbudowany system start/stop. Aktywuje się on każdorazowo po uruchomieniu silnika. Jeśli przez dłuższy czas będziemy korzystali z wysokich obrotów silnika, chociażby jadąc autostradą, należy wyłączyć ten system. Jeśli tego nie uczynimy, podczas postoju na bramkach w trakcie uiszczania należnych opłat za przejazd, może dojść do wyłączenia silnika przy jednoczesnej bardzo mocno rozgrzanej turbinie.
Jak jeździć z turbiną – podsumowanie
Decydując się na zakup samochodu wyposażonego w turbinę, warto pamiętać o wszystkich najważniejszych zasadach opisanych powyżej. Wówczas będzie ona sprawna przez bardzo długi okres.