W bardzo dużej ilości aut montowane są turbosprężarki. Poprawiają one bowiem całą dynamikę silnika, ma to również powiązanie z aktualnym trendem, czyli tak zwanym downsizingiem. To głównie od kierowcy jednak zależy żywotność turbosprężarki, zazwyczaj ta część samochodowa musi być wymieniana po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.
Za szybkie zużywanie się turbiny odpowiadają w niektórych przypadkach błędy konstrukcyjne lub nieodpowiednia eksploatacja. Dobrą wiadomością dla kierowców jest to, iż często wystarczy sama regeneracja turbiny, bez jej wymieniania co jest bardzo kosztowne.
Najbardziej znane powody uszkodzenia turbosprężarek
- Uszkodzony wirnik
Dzieje się tak na skutek przedostania się, ciała stałego do turbiny.Wówczas dochodzi do pogięcia jej łopatki czy wyszczerbienia ich. Uszkodzenie wirnika powoduje szybsze zużywanie się łożysk, przez co turbosprężarka uszkadza się.
- Brak smarowania
Na skutek chwilowego braku smarowania, dochodzi do zwiększonego tarcia pomiędzy osią wirnika, a łożyskiem. Przez co łożyska intensywniej się zużywają, a oś przegrzewa przez co często pęka.
- Wyciek oleju
O uszkodzonej turbosprężarce świadczy przedostający się olej do układu dolotowego i wydechowego.
- Awaria kierownicy
Awaria ta dotyczy jedynie turbosprężarek ze zmienną geometrią. Wraz z biegiem czasu mechanizmy sterujące wychyleniem łopatek kierownicy, ulegają zatarciu.
- Brak sterowania
Za uszkodzoną turbosprężarkę może odpowiadać podciśnieniowy siłownik w złym stanie, ulegający korozji.
Zawsze pamiętaj i nie oszczędzaj na dobrej jakości oleju. Warto go wymieniać nawet po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów.
Ekspert radzi:
1. Nie ruszaj od razu po uruchomieniu silnika. Poczekaj 15 sekund, aż kanały smarujące napełnią się olejem.
2. Nie wyłączaj od razu silnika, gdy jechałeś dopiero co na wysokich obrotach.
3. Tankuj paliwo tylko i wyłącznie na sprawdzonych stacjach. Unikaj taniego paliwa niskiej jakości.
4. Dokonuj dokładnych przeglądów wszystkich części auta takich jak turbosprężarka, skrzynia biegów, hamulce, silnik, tylko z pełni profesjonalnych serwisach.
5. Pamiętaj o schłodzeniu turbiny po zakończeniu wielokilometrowej trasy. Bardzo ważną kwestią jest nie tylko ciśnienie smarowania, ale i również temperatura turbosprężarki. Warto odczekać do 3 minut na jałowym biegu, wówczas schłodzimy turbinę nawet po bardzo intensywnej jeździe. Wówczas nie powinno dojść do żadnego uszkodzenia.